Evdeki Su Sızıntıları Nasıl Tespit Edilir?

Evdeki Su Sızıntıları Nasıl Tespit Edilir?

Sızıntıları kontrol etmek için su sayacınızı kullanın

Sıhhi tesisat sisteminizde bir su sızıntısı olup olmadığını en iyi şekilde belirlemek, öncelikle su sayacınızı kontrol etmektir.

  1. Öncelikle evinizdeki hiç bir yerde su kullanılmadığından emin olun.
  2. Su sayacınızı bulun ve hareket halinde olup olmadığını görmek için sızıntı göstergesini kontrol edin. Ölçüm cihazınızın markasına bağlı olarak, kaçak göstergesi küçük bir üçgen şekilli kadran veya su ölçüm cihazından geçerken dönen küçük bir gümüş tekerleği olabilir. Kadran hareket ediyorsa, bir sızıntınız var demektir.
  3. Yahut da sayaç numarasını alın, iki saat kadar hiç bir şekilde evde şebeke suyunu kullanmayın ve daha sonra sayaç numarasını tekrar kontrol edin. Eğer sayaçta artış varsa yine evinizde su kaçağı var demektir.

Sızıntı Evin İçinde mi, Yoksa dışında mı?

Su sızıntı kaçağının evinizin içinde mi yoksa daireniz ile su sayacınız arasında mı olduğunu anlamak için yapmanız gereken şudur;

  1. Evinizin içinde bulunan (Apartman dairelerinde genellikle tuvallete bulununan) su kesici kolunu kapatarak evdeki suyu tamamen kesin.
  2. Su sayacınızın (su saatinizin) başına giderek kadranda hareket olup olup olmadığına bakın. Hareket varsa su sızıntınız evinizin dışında cerayan ediyor demektir.
  3. Yukarıda bahsedildiği gibi daha ince kadran ile gözlemlenmeyecek sızıntılar için ise sayaç numarasını yazarak en az iki saat sonra tekrar kontrol edin. Sayaç numarasında artış varsa yine eviniz ile sayacınız arasında kaçak sızıntı var demektir.

Sızıntıdan şüpheleniyor ama tespit edemiyorsanız, Alman sızıntı tespit cihazıyla sızıntı tespiti için  bizi arayın.

 

Bir yanıt yazın