Peteklerden Havayı Nasıl Tahliye Edersiniz?

Peteklerden Havayı Nasıl Tahliye Edersiniz?

Peteklerin havasını alma işine başlamadan önce buna gerek olup olmadığını anlamak gerekiyor. Bunun en bilinen yolu kombi ısıtması çalışıyorken petekleri el yordamı ile kontrol edip homojen bir ısınmanın olup olmadığını tespit etmektir. Pteklerin alt kısmı sıcak yukarı kısımları soğuk ise peteklerinizde hava var demektir. Şimdi aşağıdaki adımları rahatlıkla kendiniz de uygulayabilirsiniz.

  • Isıtma sistemini kapatın. Başlamadan önce, ısıtma sisteminizin sirkülasyon pompasını kapatın. En kolay yol, kazanınızı “yaz” pozisyonuna getirmektir. Radyatörler soğuk olana kadar bekleyin.
  • Çok katlı bir evde yaşıyorsanız önce alt katlardan başlamanız daha etkili olacktır. Aksi halde hava tekrar yukarı çıkabilir. Tek katlı ise en uzak petekten başlayın.
  • “Hava alma vidası” olarak da adlandırılan hava deliğini bulun . Bu modele bağlı olarak pirinç düğme veya altıgen başlı vida olabilir. Hangisi olursa olsun, her zaman radyatörün tepesinde, karşı tarafındadır.
  • Boşaltma vidası altına bir kap yerleştirin . Hava ıslıklarını duyana kadar yavaşça gevşetin. Bir süre sonra vana su tükürür. Vanayı su damlası düzenli olana kadar birkaç saniye açık bırakın, sonra kapatın. Kaçan suyun kahverengiye olabileceğini unutmayın. Bu normaldir: radyatördeki çamurun bir kısmını içerir.
  • Hava alma vidasını sıradan bir musluğu kapatıyormuş gibi,  zorlamadan sıkın . Kapandıktan hemen sonra küçük bir damla oluşabilir. Bununla birlikte, akış sürekli ise, boşaltma vidasını değiştirmek daha iyidir.
  • Kombinizin basıncı düşmüş olacağından kombi basıncını tekrar ayarlayın. Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın