Su Kaçak-Sızıntı Tespiti

Cihazla su sızıntı tespiti
Cihazla su sızıntı tespiti

Aşağıda olası su sızıntı ve kaçakları ile ilgili olarak bazı tespit ve onarım yöntemleri anlatılmıştır. Evinizde su sınıtısı tespit ve onarım konusund yardıma ihtiyacınız olduğunda bizi arayabilirsiniz.

Elektronik termal cihaz ile su kaçağını noktasal olarak tespit edip, gereksiz hiç bir yeri kırmadan nokta atışı tamiratı gerçekleştiriyoruz. 

 

Su Sızıntıları Nasıl Tespit Edilir?

Sızıntıları kontrol etmek için su sayacınızı kullanın

Sıhhi tesisat sisteminizde bir sızıntı olup olmadığını en iyi şekilde belirlemek, öncelikle su sayacınızı kontrol etmektir. Bunu yaparken evinizin içinde veya dışında hiçbir şekilde su kullanılmadığından emin olmalısınız.

  1. Su sayacınızı bulun ve hareket halinde olup olmadığını görmek için sızıntı göstergesini kontrol edin. Ölçüm cihazınızın markasına bağlı olarak, su akış göstergesi küçük bir üçgen şekilli kadran veya su ölçüm cihazından geçerken dönen küçük bir gümüş tekerleği olabilir. Kadran hareket ediyorsa, bir su sızıntınız var.
  2. Ya da, evinizdeki bütün muslukları ve su çıkışlarını kapattıktan sonra su sayaç numarasını alın. İki üç saat hiç su kullanmadan sayacı tekrar kontrol edin. Sayaç sarfiyatında artış varsa yine bir su sızıntısı olduğunun göstergesidir.

Bir sızıntınız olduğunu belirledikten sonra, bir sonraki adım sızıntının evinizin içinde mi yoksa dışında mı olduğunun belirlenmesidir.

  1. Evinizin ana kapatma vanasını bulun ve vanadaki suyu kapatın. Apartman dairelerinde genellikle tuvaletlerde bulunur ama değişik yerde de olabilir.
  2. Yine, hareket için sızıntı göstergesini kontrol edin veya bu süre boyunca su kullanmamaya dikkat ederek sayaç okuma yöntemini kullanın. Akış göstergesi hareket etmeyi durdurursa veya sayaç okumalarında bir değişiklik olmazsa, evin içinde bir sızıntı vardır. Sızıntı göstergesi hareket etmeye devam ederse veya sayaç okumalarında bir değişiklik olursa, sızıntı sayaç ile ev arasında kalır.
  3. Sızıntıyı bulamıyorsanız, bir tesisatçı çağırmanız gerekebilir.

Kaçak Armatürler

Sızan musluklar genellikle aşınmış lastik contaların bir sonucudur. Lavabodaki  conta genellikle sapın altında bulunur. Doğru araçlara sahipseniz, bunların yerini değiştirmek nispeten kolaydır. Lavabonun altındaki veya ana kapatma valfindeki suyun kapatılmasını ve tutamağın çıkarılmasını gerektirir. (Not: musluk kolları kapatma vanaları değildir.) 

Sızan Tuvaletler

Tuvalet sızıntıları yüzlerce litre suyu boşa akıtabilir ve çoğu zaman sessizdir. Küçük bir sızıntı bile zamanla çok fazla su ve para harcayabilir. Neyse ki, çoğu tuvalet sızıntısını tamir etmek kolay ve ucuzdur.

Sızdıran bir tuvalete sahip olup olmadığınızı belirlemek için, tank kapağını çıkarın ve tuvalet tankının arkasına birkaç damla yiyecek boyası koyun.  Yıkamadan yaklaşık 30 dakika bekleyin ve ardından herhangi bir rengin gelip gelmediğini görmek için klozete bakın. Su temizse, su sızmıyor. Kolozet içinde yiyecek boyası görürseniz, bir sızıntınız var demektir.

Çoğu durumda, sadece tuvalet klapesini ve / veya doldurma mekanizmasını değiştirmeniz gerekecektir. 

 Vana-Kesici Sızıntıları

Sızan tuvalet için en yaygın sebep uygun olmayan bir çalışma veya sızdırmazlık sineklik vardır. Kanatçık, tuvalet yıkandığında yukarı kaldırılan tankın altındaki lastik valftir. Kanatçı yıpranmış veya çatlamışsa, su akıtmadan yıkama tankından klozete sürekli akmasına izin verir.

Yıkama Kolu Sorunları

Tuvaletin yıkama seviyesi çubuğu ve zinciri (veya sapın kendisi) yapışarak çalışmasını engelleyebilir. Tuvalet haznesinde sabitleyen somunu ayarlayın. Bu işe yaramazsa, sapın değiştirilmesi gerekebilir.

Şamandıra Kaçakları

İdeal olarak, su seviyesi, tuvalet tankının arkasındaki doldurma çizgisiyle (yaklaşık olarak “şamandıra borusunun aşağısında) bile aynı şekilde ayarlanmalıdır. Su, tuvalet tankında çok yüksekse ve taşma borusuna dökülüyorsa. su seviyesi, ayar vidasını çevirerek veya şamandıra kolunu aşağıya doğru hafifçe bükerek, suyun taşma borusunun altında bir seviyede durmasıyla ayarlanabilir.

Not: Bu adımlardan hiç biri sorunu çözmezse, tuvaleti onarmak veya değiştirmek için bir tesisatçıya başvurmanız gerekebilir.

Diğer Su Sızıntılarını Bulmak

İçtiğiniz ve yıkadığınız su basınçlı gelir, bu nedenle sızıntı çok açık olabilir. Diğer taraftan atık su genellikle yer çekimi (Cazibe) ile hareket eder ve basınç altında değildir. Bu, atık su sızıntılarını tespit etmek için çok daha zor hale getirir. Atık su sızıntısından şüpheleniyorsanız, lütfen yardım için bizi arayın.

Bir sızıntının tam yeri her zaman açık olmayabilir. Bazı sızıntılar bir yerde başlayabilir, daha sonra tahliye edilmeden ve bir miktar görünür hasar meydana getirmeden önce bir mesafe boyunca bir çıkıntı veya başka bir kanal boyunca akabilir.

Tavanlarınız, zeminleriniz, duvarlarınız ve ahşaplarınızda (mutfak veya banyo lavabosu kabininin tabanı gibi) ıslak, eğrilmiş veya renk solması lekelerini arayın. Onarım girişiminde bulunduğunuzda, sızıntının sadece ortaya çıkan hasarını değil, sızıntının gerçek yerini iki kere kontrol ettiğinizden emin olun.

Yoğuşma ayrıca bir su sızıntısı olabilir. Yoğunlaşma normal olsa da, aşırı yoğuşma duvarlarınıza, tavanlarınıza, zeminlere ve ağaç işçiliğine zarar verebilir. Çok fazla yoğuşma varsa, borularınızı yalıtmak yoğunlaşmayı durdurabilir veya azaltabilir.

Yeraltı Sızıntı Tespiti

Görsel

  1. Mülkünüzün her zaman ıslak olan kısımlarına bakın (ve hissedin).
  2. Su akışının kanıtı için araba yoluna, kaldırıma veya sokağa bakın. Kanıt sürekli bir su akışı olmayabilir; Sadece kuruyan bir su birikintisi olabilir, ya da daha karanlık bir nokta (kuru beton üzerine su döküldüğünde olduğu gibi).

Sayaç okuma

  1. Su sayacına bak ve sayaç okumayı yaz. Birkaç saat su kullanmayın. Sayacınızı tekrar okuyun.
  2. Kullanım gösterirse ve diğer tüm bilinen sızıntıları zaten düzeltmişseniz, bir yeraltı sızıntınız olabilir.